Human Resources

Job Applications

Application-for-Employment-Certificated

 Application for Employment – Classified

 

Negotiated Agreement

2017-2019 Negotiated Agreement

2015-2017 Negotiated Agreement

 

Para Salary Schedule

Para Salary Schedule

 

Business Hours:

Special Services Center North Platte

8 a.m. to 4 p.m. CST  Monday through Friday

Special Services Center Ogallala

7:30 a.m. to 4:30 p.m. MST  Monday through Friday

 

Summer Hours:

June 1 through August 1

7:30 a.m. to 4:00 p.m. Monday through Thursday

7:30 a.m. to 2 p.m. Fridays Only

 

ESU 16 Telephone Numbers

Administrator – Deb Paulman

(308) 284-8481

Administrative Assistant/Coop Coordinator – Jean Wunschel

(308) 284-8481

Business Manager – Joslyn White

(308) 284-8481

 

Teaching & Learning Director –Alison Smith

(308) 534-2416

Teaching & Learning Coordinator/Title  I Consultant – Cheryl Roche

(308) 284-8481

Teaching & Learning Coordinator – Samantha Pavelka

(308) 534-2416

Teaching & Learning Coordinator – Tyler Cronin

(308) 534-2416

 Early Learning Connection Coordinator – Amy Richards

(308) 284-8481

Teaching & Learning/Title  I Assistant – Deb Frates

(308) 284-8481

 

Network Operations Director – Scott Jones

(308) 534-2416

Network Operations Technology Coordinator– Melissa Engel

(308) 284-8481

Network Operations Network Coordinator – Chad DeWester

(308) 284-8481

Network Operations Distance Learning Coordinator – Todd Hatcher

(308) 534-2416

Vision/Education Technology Specialist – Phylis Graney

(308) 284-8481

Information Tech/Building Maintenance Coordinator – Brandon Adkins

(308) 534-2416

Network Operations Assistant – Deana Holley

(308) 534-2416

 

Director of Special Education – Kris Elmshaeuser

(308) 289-3218

Special Education Assistant/Human Resources – Amber Huffman

(308) 284-8481

Psychologists

– Jessica Einspahr

(308) 534-2416

– Catherine Ruhlman

(308) 284-8481

– Tabitha Rasmussen

(308) 534-2416

Psychologist Intern

– Jackie Griffiths

 (308) 534-2416

Early Childhood Coordinator/Teacher – Jo Lee

(308) 386-4867

Behavior Consultant – Marylouise Lehman

(308) 534-2416

Licensed Mental Health Practioner – Gwen Bergstrom

(308) 534-2416

Speech Pathologists

– Caitlin Adams

(308) 284-3164

– Becky Burke

(308) 534-2416

– Teresa Detlefsen

(308) 534-2416

– Emily Johnson

(308) 534-2416

 – Angie McBride

(308) 284-3164

– Julie Robertson

(308) 534-2416

– Dawn Schmitt

(308) 534-2416

– Danica Sowle

(308) 534-2416

– Anne Walton

(308) 284-8481

– Molly Walz

(308) 534-2416

Audiologist – Dawn  Schmitt

(308) 534-2416

Teacher Consultants – Darsha Pelland, Denise Brauer

(308) 534-2416

OWLS Transition Teacher – Jody Cisneros

(308) 534-2416

Inclusion/Transition  Consultant–  Lou Cox-Fornander

(308) 534-2416

Inclusion/Transition  Consultant – Megan Lantis

(308) 534-2416

Inclusion/Transition  Consultant –  Laurie Vak

(308) 534-2416

Deaf Education Consultants – Debra Vapenik, Connie Dalrymple

(308) 534-2416

Early Development Network Supervisor – Kris Elmshaeuser

(308) 284-8481

Early Development Network Service Coordination – April Wilson

(308) 284-3164

Early Development Network Service Coordination – Sara Gentry

(308) 534-2416

Para-Educators

– Rhonda Chada

(308) 534-2416

– Chauncie Kieckhafer

(308) 284-3164

– Kathy Moorhead

(308) 284-3164

– Colleen Mundis

(308) 534-2416

Workers’ Compensation

Workers’ Compensation